Twoje dziecko skarży się na ból w okolicy nerek? Umów się do urologa dziecięcego!

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Problemy z układem moczowym mogą pojawić się w każdym wieku, także u bardzo małych dzieci. Ból w okolicy nerek jest zawsze niepokojącym objawem, który warto skonsultować ze specjalistą – diagnoza nie musi potwierdzać najgorszego, a dzięki szybkiej interwencji mały pacjent uniknie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości.

Kiedy należy się zgłosić do urologa dziecięcego?

Ból w podbrzuszu albo okolicy lędźwi nie zawsze związany jest z chorobami nerek, ale najlepiej to skonsultować z lekarzem urologiem, np. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed. O problemach z układem moczowym świadczy zazwyczaj ból połączony z innymi objawami: gorączką, obrzękami, krwią w moczu, zbyt częstym oddawaniem moczu i trudnościami podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Przyczyna tych dolegliwości może być bardzo różna, od infekcji dróg moczowych po nowotwór, to jednak stwierdzić powinien lekarz specjalista. Do urologa potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego, chyba że zdecydujemy się na wizytę prywatną – w tym przypadku skierowanie nie jest wymagane i wystarczy zarejestrować się do wybranego specjalisty. Leczenie zależy oczywiście od tego, jak brzmi diagnoza – niektóre choroby układu moczowego da się pokonać farmakoterapią, ale w poważnych przypadkach jedyną skuteczną metodą może być operacja.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Jeśli dziecko jest w stanie samodzielnie odpowiadać na pytania specjalisty, rozmowa z małym pacjentem stanowi ważną część wywiadu lekarskiego. Od rodziców lekarz otrzymuje informacje o przebytych chorobach dziecka, zaobserwowanych objawach, przyjmowanych lekach, przypadkach podobnych dolegliwości w rodzinie, należy też zabrać na konsultację wyniki wcześniej przeprowadzonych badań. Podstawowe badanie diagnostyczne w urologii dziecięcej to USG jamy brzusznej, prócz tego wykonuje się jeszcze urografię (RTG z zastosowaniem kontrastu do oceny drożności dróg moczowych) oraz badania urodynamiczne, dzięki którym można ocenić działanie pęcherza moczowego.

Nowotwory układu moczowo-płciowego u dzieci występują rzadko. Najczęściej urolog dziecięcy zajmuje się infekcjami dróg moczowych, moczeniem nocnym, problemami z oddawaniem moczu, kamicą nerkową, wadami wrodzonymi układu moczowego, stulejką, wnętrostwem.

Źródło: https://www.medonet.pl/magazyny/choroby-ukladu-moczowego,czym-zajmuje-sie-urologia–kiedy-warto-isc-do-urologa–jak-wyglada-wizyta-u-urologa-dzieciecego-,artykul,1731714.html

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladmoczowy/72423,klebuszkowe-zapalenie-nerek-u-dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna megapomysl.pl jest platformą informacyjno-rozrywkową. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania w praktyce jakichkolwiek informacji zamieszczanych na stronie. |